2020 yılında düzenlenen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivaline katılan Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) 2021 yılında da festival yarışlarına katıldı ve derece kazandı.

2020 yılında düzenlenen TEKNOFEST'te PERPA Kooperatifi ve PERPA B Blok Başkanı Hacı Demir, Afyon Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğretmen ve öğrencilerini PERPA'ya davet etmişti. 

Bilim ve teknoloji alanlarında başarılı gençlere PERPA'yı tanıtmak, birçok farklı sektörün ve ürünün ana kaynağının PERPA olduğunu yeni nesillere anlatmak, çeşitli iş birlikleri yapmak amacıyla BİLSEM PERPA'ya davet edildi. Gençler, Fikret Yüksel Vakfı, Birikim Pilleri, Robotus, Aysan Makine'yi ziyaret edip PERPA'yı gezdiler. PERPA Kooperatifi ve PERPA B Blok Yönetimi, projelerinde kullanmaları için BİLSEM'e alet takım çantası hediye etmişti.

2020 yılı PERPA Teknofest'te video haberi için tıklayınhttp://www.perpa.tv/perpadan-teknofest-cikarmasi/

2020 Teknofest foto haberi için tıklayınhttps://www.facebook.com/perpatv/posts/1193966800791665

2020 Afyon BİLSEM'in PERPA Ziyareti video haberi için tıklayınhttp://www.perpa.tv/afyon-bilsem-perpada/

2020 Afyon BİLSEM'in PERPA Ziyareti foto haberi için tıklayınhttps://www.facebook.com/perpatv/posts/1195569343964744

BİLSEM ekibi 2021 yılında katıldıkları TEKNOFEST yarışmalarından iki ödül kazandı. Liseler arası İHA Döner Kanat ikincilik ödülü ve üniversiteler arası Savunma, Uzay, Havacılık Üçüncülük Ödülü.

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, Atatürk Havalimanında 21-26 Eylül tarihleri arasında gerçekleşti. Altı gün boyunca teknoloji, bilim, havacılık-uçuş gösterileri, sergiler, zirveler, ödül törenleri, sahne gösterileri ve etkinliklerle dolu olan festivale yüzbinlerce vatandaş akın etti. Bu yıl 35 farklı kategoride gerçekleştirilen teknoloji yarışmalarına 81 il, 111 ülkeden 44.912 takım ve 200.000 kişi başvurdu. Yarışma başvuruları arasından 2.200 finalist takım ile 13.000 finalist şampiyonluk için kıyasıya mücadele etti.

PERPA Kooperatifi ve PERPA B Blok Başkanı Hacı Demir, Sayman Üye Hasan Akdemir, PERPA Kooperatifi Denetleme Kurulu Üyeleri Yusuf Korkmaz ve Ömer Cenk Yazan, PERPA B Blok Genel Müdürü Vehbi Özgöz Başkan Teknofest’i gezdi. Başkan Hacı Demir, PERPA adına yeni teknolojiler hakkında bilgi edindi, robot yarışmalarını inceledi, teknoloji firmaları ve proje sahipleri ile sohbet etti.

Liseler Arası İHA Döner Kanat İkincilik Ödülü Robilsa Takımı: Gökçe Koca, Sude Ergün, Melih Uçan, Yüksel Yurtbahar Danışmanlar: Savaş Özbey ve Hidayet Kılcan

Üniversiteler arası Savunma, Uzay ve Havacılık Üçüncülük Ödülü "Su Altı Mayınlarının Tespiti ve İmhası için Sürdürülebilir Su Altı Aracı" Robilsa Takımı: Oğuz Kağan Hitit, Aykut Durgut, Ahmet Keser Danışmanlar: Savaş Özbey ve Hidayet Kılcan

Yarışmalara katılan diğer Dumlupınar BİLSEM projeleri:

"Yumurtanın raf ömrünü artırmak için yumurtayı organik jelle kaplama projesi" Proje Takımı: Emir Ahmet Ballıpınar ve Selda Şendur Danışman: Yıldız Leblebicier

"Su kaynaklarımızın atık ürünlerle atık yağlardan arındırılması" Proje Takımı: Beray Koca ve Hulusi Diler Danışman: Yıldız Leblebicier

Afyon'dan Teknofeste katılan diğer projeler:

Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi / "Zararlı etkileri tespit edilen bebek diş eti jellerine alternatif bitkisel içerikli jel geliştirme" Proje Takımı: Adem Evirgen, Eymen Beytemir Danışman: Selma Çelik

Hattat Ahmet Karahisari Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu / "Yaşama Uzanan Sesler" Bilge-Tech Takımı: Muhammed Bilgecan Müftüoğlu Danışman: Çağlar Urunca

PERPA Yönetimi, destek verdiği Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi Robilsa Takımının başarılarıyla gurur duyarak TEKNOFEST ödülerini öğretmen ve öğrencilerle birlikte aldı.

Başkan Hacı Demir, başarılarını kutlamak ve desteklemek için BİLSEM Robilsa takımını PERPA'ya davet etti. Gençler PERPA'yı gezdiler. BİLSEM'e Başkan Hacı Demir ile birlikte, Başkan Yardımcısı Osman Arman, Yönetim Kurulu Üyeleri Harun Ağırbaş ve Ercan Karakurt, PERPA Kooperatif Denetleme Kurulu Üyeleri Yusuf Korkmaz ve Ömer Cenk Yazan, PERPA B Blok Genel Müdürü Vehbi Özgöz ve Teknik Müdürü Burak Altop eşlik etti. Robilsa Takımı, PERPA firmaları ve teknolojileri hakkında bilgi aldılar. Yeni bilim projeleri için ihtiyaçları olan ekipmanlardan bahsettiler. 

PERPA Kooperatifi ve PERPA B Blok Yönetimi yeni bilim ve teknoloji projelerini gerçekleştirebilmeleri için BİLSEM Robilsa Takımına teknolojik malzeme desteğinde bulundu.

Basında PERPA'nın ve Başkan Hacı DEMİR'in teknoloji ve bilim sevdalısı gençlere verdiği desteği içeren haber için tıklayın:

https://www.afyonhaber.com/haci-demir-afyonlu-gencleri-agirladi/181773/ 

Başkan Hacı Demir'in projeleri ile Teknofest'e katılan Sivas Şehit Abdulkadir Koç Ortaokulu ve Sivas Fen Lisesi öğrencilerine verdiği destek haberini okumak için tıklayın:

https://perpa.com.tr/posts/view/1403/sivasli-genc-mucitlere-baskan-haci-demirden-destek

Öğrencilerin projelerini anlattığı haber videosu:

http://www.perpa.tv/perpa-kooperatifi-teknofest-2021-gezisi/