Perpa Kooperatifi tarihini ve yapılması planlanan Perpa Towers projesinin ayrıntılarını içeren kısa filmimiz

1980’lerde İstanbul’da artan ulaşım sorunu, su ve hava kirliliği, Karaköy Limanı, Perşembe Pazarını da kapsayan bölgenin turizm alanı haline getirilecek olması sebebiyle Perşembe Pazarı’nın kaldırılmasına karar verildi. Bunun üzerine kurulan Perpa Yapı Kooperatifi, Perşembe Pazarı’nı uygun bir lokasyona taşıyabilmek için harekete geçti.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Perpa Yapı Kooperatifi Kurucular Kurulu arasında gerçekleşen görüşmeler sonucunda Kurucular Kurulu çok büyük bir başarıya imza attı. O dönemde bütün ticaret merkezleri şehrin dışına taşınırken, Perpa Kooperatifi Kurucular Kurulu, Şişli Okmeydanı gibi şehrin göbeğinde bir lokasyonda Perpa Ticaret Merkezi’nin kurulması onayını aldı. Böylece Perpa Yapı Kooperatifi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında 29 Temmuz 1986’da bir sözleşme yapıldı. Şişli Okmeydanı’nda 108.526 m2 arsa, kat karşılığı inşaat yapmak üzere Büyükşehir Belediyesi tarafından Perpa Yapı Kooperatifi’ne verildi.
Yapılan kat karşılığı inşaat sözleşmesi hali hazırda mevcut olan Perpa Ticaret Merkezi ile 2 adet 18 katlı ofis binası, 2 adet 22 katlı ofis binası, 1 adet otel ve spor kompleksinden oluşmaktaydı.
Sözleşme gereği yapıların tüm inşaat maliyetleri Perpa Yapı Kooperatifi tarafından karşılanacaktı. Biten binaların %55’i kooperatife, %45’i ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait olacaktı.
Bu binalardan acil ihtiyaç duyulan Perpa Ticaret Merkezi’nin açılışı Kasım 1988’de gerçekleşti. Merkezin açılışını dönemin başbakanı merhum Turgut Özal yaptı.
Bitmiş olan ticaret merkezinin %55’lik B Blok bölümü 1990 yılında çekilen kuralar neticesi Perpa Yapı Kooperatifi üyelerine tahsis edildi.
Merkezin %45’lik A Blok bölümü ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edildi. Belediye kendi bölümünü 1996 yılında Elektrokent Yapı Kooperatifi’ne sattı.
Sözleşmede yer alan ticaret merkezi dışındaki diğer yapılar ise henüz yapılmamıştır. Taahhüt devam etmektedir. Perpa Yapı Kooperatifi, arsanın %55 mülkiyetine ve kullanım haklarına sahip olarak arsayı yeşil alan ve otopark olarak perpalıların hizmetine sundu. Bölgede bulunan arsalar da zamanla değerlendi.
2007 yılında Şişli Belediyesi tarafından yapılan imar uygulaması sonucunda tek parsel olan arsa 3 ayrı parsele bölündü. Yeni parsellerde de hisse oranları, %55 olarak aynen korundu. Tapuda da Perpa Yapı Kooperatifi adına tescil edildi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi sözleşmede yer alan diğer binaların da tamamlanmasını beklemektedir. Taahhüdü yerine getirmek üzere, zamanın koşullarına uygun estetik, modern ve kullanışlı yapılar ortaya çıkarabilmek için 2007’de proje revize edildi.
Eski projede Perpa Ticaret Merkezi’nin önü tamamen kapanırken yeni proje ile Perpa Ticaret Merkezi’nin arka planda kalması kısmen engellendi.
Eski projede Perpa Ticaret Merkezi’nin ön cephesinde 250 metre uzunluğunda bir bölüm kapanırken yeni proje ile ön cephenin kapanma mesafesi 90 metreye düşürüldü.
Binanın toplam boyunun 350 metre olduğu göz önüne alınırsa eski proje Perpa Ticaret Merkezi’nin tamamını kapatırken yeni proje ile kapanan bölge 4/1 oranına düşürüldü.
Revize edilen; 4 adet 40’ar katlı kule, alışveriş merkezi ve çok katlı otoparkların avan projesi Büyükşehir Belediyesi tarafından beğenilerek onaylandı, proje tasdik edildi.
Yeni projede yapılacak olan alanların tapuları da Perpa Yapı Kooperatifi’nin hissesi oranında yani %55 olarak alındı.
Projenin tamamlanmasıyla, yapılacak olan 180.000 m2 otopark alanı Perpa Yapı Kooperatifi üyelerine ait olacaktır.
Projeye göre, bir müteaahhit firma ile anlaşılması durumunda, Piyale Paşa Caddesi tarafında 7 katlı 100.000 m2 ve Darülaceze caddesi tarafında 3 katlı 80.000 m2 olmak üzere 2 adet otopark inşa edilecektir.
Otoparklardan elde edilecek gelir Perpa üyeleri hisseleri oranında pay edilecektir.
Projede yer alan 4 adet 40’ar katlı kule ve alışveriş merkezi ise İstanbul Büyükşehir Belediye’ne teslim edilecektir.
Eğer Perpa Yapı Kooperatifi üyeleri proje maliyetlerini kendileri karşılamak isterse 180 bin m2 otoparkın yanında yapılacak olan 4 adet 40’ar katlı kule ve alışveriş merkezinin gelirinden de yüzde 50 oranında pay alacaklardır.
Perpa Yapı Kooperatifi, Türkiye ekonomisine yön veren, kobilerin kalesi, dünyanın en büyük monoblok gövdeli binası Perpa Ticaret Merkezi’nden sonra yine İstanbul’un sembolü olacak bir diğer proje için hazırlıklarını sürdürmektedir.

 

Haberin videosu için:

http://www.perpa.tv/perpa-kooperatifi-tarihi-calismalari/